Türkiye’de Kadın Girişimci Olmak

Kadın çalışan olarak kariyeriniz düşündüğünüz kadar hızlı ilerlemiyorsa, girişimci olup kendi işinizi kurmayı düşünmenin vakti gelmiş olabilir. Yapmadan önce, kendinize aşağıda vereceğimiz beş soruyu sormalısınız. 

Kariyerinizde motivasyonunuzu mu kaybettiniz, ya da eski heyecanınız yok mu? Hak ettiğiniz ücreti almadığınızı düşünüyor, aşırı esnek çalışma şartlarından dolayı özgür olmak mı istiyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise, o zaman bir kadın olarak bu konuya eğilme vaktiniz gelmiş demektir. Buna ek olarak, eğer kendi girişimcilik teşebbüsünde bulunmak istediğiniz kişisel bir tutkunuz varsa, o zaman kesin olarak “özgür” olmanızın zamanıdır. 

Girişimcilik her kadın için uygun olmasa da, istenmesi için birçok neden vardır. Bazı kadınlar aile ile daha fazla zamana sahip olmak ve daha iyi, daha tatmin edici bir iş / yaşam dengesi elde etmek için bağımsız çalışma arayışındadır. Amerika Ulusal Kadın İş Ortakları Derneği tarafından yayınlanan bir araştırma, ankete katılan kadınların yüzde 65’inin zaman içinde daha fazla esneklik ve kontrol istediğini ortaya koymaktadır.

Kadın Olarak Girişimci Olabilir miyim?

Kadınların %92’sinin bağımsız çalışmayı istemesinin en büyük sebebi, tutku duydukları bir şeyi yapmak istemeleri olmakla birlikte, diğer sebepler arasındaki ikinci en büyük neden daha yüksek kazanç gücünden sorumlu olma yeteneğine sahip olmaktır.

Kadınlar ayrıca “ofis politikasını” reddediyor, yeni iş kurmayı kurumsal işlerini bırakacakları bir katalizör olarak görüyorlar, yeni bir profesyonel yolculuğu keşfetme fikrini benimsiyorlar. The Guardian Life Index tarafından yapılan bir araştırma, birçok kadının bugünkü kurumları temelde ve değer yapılarında kusurlu olarak gördüğünü ortaya koydu. Kurumsal dünya, kadınların katkısını her zaman tam olarak tanımamakta ya da kadınların üst düzeyde başarılı olabilmeleri için misafirperver bir ortam oluşturmamaktadır. İster cinsiyet ayrımcılığı olsun, ister çocuklara bakmak için zaman ayırmayı tercih eden kadınları cezalandıran politikalar olsun, bu durum kurumsal bir genel kültür halini almış durumda.

Sevebileceğiniz Yazılarımız: Çiçekçilik İşinde Nasıl Başarılı Olunur?

Sevebileceğiniz Yazılarımız: Sermaye Olmadan Nasıl İş Kurulur?

Ülkemizde halihazırda sahip olduğumuz kadınlara ait işletmelerin saflarına katılmayı düşünüyorsanız, kendinize sormanız gereken şu beş önemli soru vardır:

 1. Kararlı mısın
  Diyelim ki bir fikrin var ama herkes sana yapamayacağını söylüyor. Bu durumda ne yapacaksın? Bu deneyim, motivasyonunu söndürüyor mu yoksa daha da körüklüyor, perçinliyor mu?
 2. Bir miras bırakmak ister misin
  Varlığınızı daha iyi yaşamaya, dünyaya etki yaratmaya, varlığınızın bilincine varmaya çalışıyorsunuz. Dedikleri gibi, eğer kendi rüyanı inşa etmiyorsan, başkasınınkini inşa ediyorsundur. Dünyaya faydalı bir miras bırakmak istiyor musun?
 3. Zamanını kendin kontrol etmek istiyor musun
  Belki de 4’ten 9’a kadar en üretken zamanın, ya da belki de bir gece baykuşusunuz. Ya da kızınızın futbol antrenmanında saat 15: 00’de veya oğlunuzun oyunculuk sınıfında saat 4’te olmak istiyorsunuz. Ne zaman işe gidileceği ve ne zaman molalar verileceği ya da bir tatilin ne zaman ayarlanacağına göre programınızı kendiniz belirleyeceksiniz.
 4. Ellerini kirletiyor musun
  Yeni bir işletme sahibi olarak bolca iş yapmak zorunda kalacaksınız. Bu her zaman keyifli değildir, ama emeğinizin meyvelerini görüp para kazanmaya başlayınca işinizi ödüllendirici bulacaksınız.
 5. Sen doğuştan lider misin
  Harika bir fikir sahibi olmak bir şeydir. Bu fikri iletebilmek ve başkalarını gemiye atlamaya ikna etmek başka bir şeydir. Toplulukları yönetmek ve onları motive etmek için liderlik becerileriniz varsa, kendi girişiminizi başlatmayı düşünebilirsiniz.

Girişimcilik yolculuğu kadınlar için özellikle ülkemizde kolay değil. Kararlılık, zaman, sıkı çalışma ve liderlik gerektirir. Ama eğer yukarıdaki sorulara evet demişseniz, o zaman bu hedefe “eğilmek” üzere  hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için zaman sizin için işliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir