Türkiye’de Yemek Kamyonu İşi Yapmak

Gıda endüstrisine girmenin bir yolunu arıyorsanız, bir yiyecek kamyonu geleneksel bir restorana oranla daha düşük maliyetli bir alternatif sunuyor. Geleneksel bir tuğla ve harçtan oluşan restoranda; yer, menü, pazarlama, başarılı bir gıda ticareti işin ayrılmaz bir parçasıdır. Kalabalık olan yerde yiyecek kamyonunu park edip para kazanmak cazip ve yeni bir iş fikri olsa da, öncelikle yerel izinleri almak ve ilgili kanunları kontrol etmek önemlidir.

Geçmişteki yiyecek kamyonları basit sandviçler veya hamburgerler ile ilişkilendirilse de, bugünün gıda kamyon menüsü gurme cupcakes’tan odun ateşindeki pizzaya kadar çeşitli her yemeği sunan bir sektördür. Gıda kamyonları pazarlama konusunda da devrim yarattı. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinden yararlanarak müşterilere yeni ve yenilikçi yollarla ulaşmak ve marka bilinirliği oluşturmak artık çok kolay.

Yemek Kamyonu İşi Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

Bir yiyecek kamyonunun geleneksel bir restorana göre en büyük avantajlarından biri, müşterinin ayağına yiyecek getirmesidir. Bir lokantayla karşılaştırıldığında çok düşük bir yük gerektirir ve çok daha az personel gerektirir. Bununla birlikte, kısıtlamalar ve ruhsatlandırma nedeniyle bir gıda kamyonu, insanların kalabalık olduğu her yerde mağaza kuramayabilir. Çoğu kasaba ve şehir, herhangi bir gıda kamyon satıcısının özel lisanslar ve izinler için başvurmasını şart koşar. Bu nedenle bir bölgenin yiyecek kamyonuna izin verip vermediğini öğrenmek önemlidir. Ayrıca kötü hava şartları ve mevsimsel değişiklikler kazancınızı dalgalandıracaktır.

Gıda Kamyonları Burger ve Sandviçlerin Ötesine Taşınıyor

Günümüzün yemek kamyonları (food truck) çok çeşitli mutfaklar sunar. Sandviçler hâlâ menüsündeyken müşteriler gurme cupcakes, yerel lezzetler, pizzalar, mantılar gibi daha yaratıcı yemekler bulabiliyorlar.

Tüketiciler dışarı çıkıp daha sağlıklı yemek seçenekleri ararlarken, gıda kamyonları daha fazla organik, yerel olarak yetiştirilen malzemeler içerecek biçimde menülerini uyarlarlar. Örneğin, yerel olarak üretilen otları kullanarak organik bir şeyler satılabilir. Taze meyve, organik bal, yöresel gözleme…vb Bizim insanımız midesini sever. Önemli olan hangi bölge neye daha meyilli onu bulmak.

Gıda Kamyonunu Sosyal Medyada Tanıtma

Birçok mobil gıda ürünü kamyonu, web siteleri ile uğraşmayarak sosyal medyayı reklam ve pazarlamanın tek aracı olarak kullanabilir. Instagram, menü öğelerini ve günlük spesiyaliteleri sergilemek için bir platform sunarken, Twitter ve Facebook gibi siteler gıda kamyonlarının günlük ya da haftalık konumlarını yayınlamasına izin veriyor. Mobil teknolojiyi kullanmak, gıda kamyonlarının nerede olursa olsun müşteriyle bağlantı kurmasını sağlar. Gıda kamyonları yerini tanıtabilir, ayrıca tweetler, paylaşımlar ve mesajlar yoluyla müşterileri ile sürekli olarak etkileşime geçebilir. Sosyal medya, müşterilerle daha güçlü bir bağ oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Bir sosyal medya bonusu ücretsiz olması.

Gıda kamyonları, bir girişimci için en ufak bir bütçeyle, az sermayeyle restoran endüstrisine girme fırsatı sunuyor. Gıda kamyonu kavramı, sağlıklı gıda seçeneklerine giderek daha fazla vurgu yaparak birçok farklı türdeki küresel mutfağı içeriyor. Gıda aracı sahipleri, sosyal medya sayesinde müşterilerle kişisel düzeyde her yerde bağlantı kurabilirler.

Food Truck – Gıda Kamyonu İşine Nasıl Başlanır?

Mahallenizde bir gıda kamyon ticaretinin yasal olup olmadığını öğrenin. Yasalsa gerekli izinler için başvurun.

Nerede iş yapabileceğinizi öğrenin. Şehrin ya da kasabanın yiyecek kamyonlarına izin verdiğini varsayarsak, bir sonraki adımda nerede iş yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Yerel yönetmeliklere bağlı olarak yoğun şehir alanına park etme imkanınız olmayabilir. Ayrıca diğer gıda kamyonları ve restoranlar alanında dikkatli olun. Bir restoran, hemen yanında kurulan bir gıda kamyonuna nazik davranmayabilir.  

Bir işletme adı seçin. Tamam, yiyecek satacağınız yer için sağlam bir planınız var. Şimdi eğlenceli bölüm, fantastik bir gıda kamyon adı üzerine karar verin.

Bir yiyecek kamyonu menüsü yazın. Bir restoranın sahip olduğu standart plastik kılıf menülerine sahip olmasanız bile, müşterilerin isteyeceği menü kartına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, menülerin her gün aynı mı olacağına yoksa günlük özel ürünlerle mi döneceğine karar vermeniz gerekir.

Yemek kamyonu satın alın. Kullanılmış olan bir küçük gıda kamyonunu 40.000 civarlarında bulabilirsiniz.

Yemek kamyonunu hazırlayın. Örneğin pizza, patates kızartması veya diğer kızarmış yiyecekler gibi sıcak yiyecek sunmayı planlıyorsanız, bir fırın ve kızartıcı gerekir. Önceden yapılmış sandviçler satmayı planlıyorsanız, o zaman bol miktarda soğutucu alana sahip olmanız gerekir.

Gıda kamyonunuzu tanıtın. Bir yiyecek kamyonunu tanıtım için yapılacak iyi şey, tekerlekler üzerinde yuvarlanan bir reklam olmasıdır. Bununla birlikte, bu, işletmenizin bazı reklam ve pazarlama işlemlerini yapmamak anlamına gelmemelidir. Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya organları, iyi bir müşteri tabanı oluşturmak için mükemmeldir. Sabahları gıda kamyonunun bulunduğu köşede, takipçilerinin vaktinden önce haberdar olmasını ve müşterileri cezbetmek için öğle yemeğinin özel fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz.

Acil durumlar için para biriktirin. Bu, küçük işletmeler için de geçerlidir. Gıda kamyonu işi yapan biri yağmurlu günler için bir fon tutmalıdır elinde. Ekipman tamiri pahalıya mal olabilir. Yoğun bir sezonda korkunç bir yağmur fırtınası işi azaltabilir. Bir miktar nakit ayırarak beklenmedik duruma hazır olun.

Gıda kamyonları şu aralar en trend olan ve yavaşlama belirtileri göstermeyen yeni iş fikirlerinden biridir. Şimdiye kadar bir restoran açmayı düşündüyseniz, gıda kamyonu sizin için iyi bir seçenektir. Düşük başlatma masrafları ve daha düşük maliyet sağlar. Yiyecek kamyonu işiniz için bir fikir sahibi olduğunuzda, restoran sahibi olmaya hazır mısınız buna karar verebilirsiniz. Bir yıl, beş yıl, 10 yıl olmak istediğiniz yerde karar verin. Gıda kamyonu işiniz için net hedefleriniz olması motivasyonunuzu ve odaklanmanızı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir