Ülkemizde Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Türkiye, her ne kadar yaşam standartlarının çok yüksek olmadığı, gelişmişlik düzeyi olarak Avrupa’nın, Abd’nin ve bazı Asya ülkelerinin gerisinde olan bir ülke olarak görünse de, yatırım bazında az biraz sermayesi bulunan insanlar için dahi oldukça cezbedici. Ucuz iş gücü, girişimciliğin devlet tarafından desteklenmesi, geniş etnik yelpazesi, kültürel çeşitliliği bunda en temel etken. Örneğin, Almanya’da belirli bir iş koluna yapılan girişimcilik faaliyeti için yüklü bir sermayeye ihtiyaç vardır. Çünkü Almanya’da tüm iş sektörleri kurumsaldır ve çok büyük şirketler tarafından yönetilir. Onların arasına girebilmek, onlarla baş edebilmek için yüklü sermayeye sahip olunması zorunludur. Türkiye’de ise durum farklı. Türkiye’de sanayi sektöründeki birçok alanda kurumsallaşma, tarım sektöründe ise kooperatifleşme sorunu vardır. Aslında ülkemizde cari açığın yüksek çıkmasının da esas nedeni budur.

Uzun süre yapılan iç piyasa takipleri neticesinde, ülkemizde çok para kazanmak için ne yapmalı sorusunun cevabını birkaç başlıkta toplamak mümkün:

Balık Çiftliği Kurarak İç Piyasaya Dağıtmak ya da Dışarıya İhraç Etmek

Balık çiftlikleri son dönemde oldukça revaçta. Ancak bu irili ufaklı birçok balık çiftliği vizyondan yoksun bir şekilde işletiliyor; çiftlikler genelde ya piknik alanı olarak faaliyet gösteriyor ya da kurulduğu coğrafi seçim yanlış yapılıyor. Oysa ki, özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar çiftlikte yetişen balığı oldukça lezzetli buluyor. Buna istinaden bu ülkelerin çiftlik balığı ithalat rakamları oldukça yüksek. 50 – 100 bin lira arasında değişen bir sermaye ile kurulabilen bu iş kolunda eğer ihracat yapılabilirse kazanç miktarı inanılmaz rakamlara ulaşabiliyor.

Tarım Ürünleri Nakliyeciliği Yapmak

Ülkemizdeki köylerin yaklaşık yüzde 97’sinde kooperatifçilik faaliyeti bulunmamakta. Ülke genelinde tam manasıyla tarımsal çeşitlilik planlaması da olmadığından dolayı, tarım ürünleri nakliyatı işi son derece karlı. İş oldukça basit: Köylerden tarım ürünleri satın alıp, ürünlerin şehirlere aktarılmasını sağlamak. Tarım ürünleri nakliyeciliği işi tek seferde yüzde 200 – 400 oranında kar ettirebiliyor. Tabii ilk etapta 150 bin lira kadar bir sermayeye ihtiyaç var.

Türkiye’de Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İthal Edilen Malı İhraç Etmek

Türkiye, coğrafi konumundan ötürü Dünya ticaret yolları arasında kalan önemli bir transit ülkesi. Hal böyle olunca ithal edilen ürünü başka bir ülkeye ihraç ederek, üretmeden kar sağlayabiliyor. Son zamanlarda bu tarz ticaret yoluna giren girişimci sayısında kayda değer miktarda artış görülmekte. Girişimci, bir sanayi ürününü herhangi bir Avrupa ülkesinden 3 kuruşa ithal edip 5 kuruşa başka bir ülkeye ihraç edebiliyor. İhraç ettiği ülkeler ise genelde Ortadoğu ülkeleri oluyor. Kosgeb yatırım kapsamında da yer alan bu iş kolu için gereken sermaye ticaret hacmine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Müteahhitlik Yapmak

Bilindiği gibi inşaat sektörü Türkiye’nin en büyük sektörleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla böylesine devasa bir sektör içerisinde yer alan pastanın boyutu oldukça büyük. Bu pastadan pay alabilmenin en kolay ve garanti yolu müteahhitlik yapmak. Toplumda müteahhitlik yapmak için çok fazla sermayeye ihtiyaç duyulduğu yönünde bir algı var. Bu yüzden birçok girişimci adayı bu mesleğe adım atmaktan çekiniyor. Aslında işin aslı öyle değildir; zira yolun başında 100 – 150 bin liralık bir sermaye yeterli olacaktır.

Türkiye’de Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir