Üniversite Bitirmeden Diplomasız Para Kazanma Yolları

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre, üniversite öğrencilerinin yalnızca yüzde 46’sı lisanslarını gerçekten bitiriyor. Araştırmalar ayrıca, 25 ila 32 yaşlarındaki üniversite mezunlarının, lisans diploması olmayan meslektaşlarından yıllık olarak 17.500 dolar daha fazla kazandıklarını göstermektedir. Ancak, öğrenci borcunun ezici maliyeti ve yavaş yavaş iyileşen bir iş piyasası göz önüne alındığında, gerçekten buna değer mi?

Tabii ki örgün eğitimi olan herkes kendi eğitimini değerlendirecektir, ancak bu iddialı lisans diplomasına sahip olmama, zenginlik potansiyelini azaltmaz. PayPal kurucularından Peter Thiel, iyi fikirlerin ve iş tecrübesinin eğitimden daha önemli olduğunu düşünüyor. 

Para kazanmak ve başarıya giden yolu açmak için bir diplomaya veya daha fazla üniversite eğitimine ihtiyacınız yok. Bunun yerine,  kendi fırsatlarınızı yaratabilir veya sahip olduğunuz işi geliştirebilirsiniz. İşte üniversite okumadan diploma sahibi olmadan para kazanmanın yolları:

  1. Bir Hizmet İşletmesi Açın

Bir hizmet işi genellikle başlaması en kolay iş türüdür. Fazla yükü yoktur ve başlamak için birçok kişiye veya web sitesine ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, insanların sana tekrar tekrar para ödeyeceği değerli bir beceriye ihtiyacın var. Örneğin içerik pazarlaması, web tasarımı ve sosyal medya danışmanlığı başlamak için birkaç şey olabilir. Daha fazla para kazanmak için paketlerinizi bir araya getirin ve değere odaklanın. 

  1. Gayrimenkule Yatırım Yapın

Yeterince ön sermayesi olan herkes gayrimenkule atlayabilir ve bir kiralık-satılık gayrimenkul/ emlak işine başlayabilir. Ancak bir mülkün başarıyla nasıl yönetileceğini gerçekten biliyor musunuz? Değilse, deneyimli bir geliştirici veya franchising girişimiyle ticari gayrimenkul için kalabalık finansman olanaklarıyla bir takım oluşturun.

Yatırımcıların kararlar almalarına yardımcı olmak için önceden denetlenen fırsatlara ve çevrimiçi sunumlara bakarak zaman ve kaynak konusunda da tasarruf edilebilir.

  1. Danışmanlık Hizmeti Sunun

Muhasebecilere saatlerce eğitim vermeyi ya da işletme yöneticilerine ders vermeyi teklif etmekten daha büyük düşünün. Bunun yerine kendinizi danışman olarak konumlandırın ve yalın yönetimden muhasebe alanlarına kadar her konuda tavsiyelerinizi paylaşmak için para alın. Problemli noktaların ve bir işletmenin en büyük sorunlarının nasıl çözüleceğini düşünün.

Danışmanlar, gün boyunca ya da uzun vadede işletmelerle çalışabilecek bağımsız yükleniciler olarak en üst düzeyde esneklikle çalışmaktalar. Danışmanların üniversite mezuniyetine ihtiyaçları olmamasına rağmen, bazı sertifikaları kazanmaları yararlarına olacaktır. Danışmanların ayrıca derin bir endüstri bilgisi olması gerekir.

  1. Bir Ürün Oluşturun

Herkes para kazanmak için Kindle kitapları ve e-kitapları satmayı tavsiye eder, ancak bizim anlatmak istediğimiz şeyde daha fazlası var. İnternet hem kişisel bloglarda hem de kurumsal web sitelerinde birinci sınıf ürünlerle doludur. Müzik, kitap, yazılım, film ve daha pek çok şey satan e-ticaret siteleriyle… Satıcılar, sadece eğlendirici malzemelerden ya da bir ihtiyaca cevap veren kullanışlı ürünlerden kar üretebilirler. Ancak, satış yapmaya başlamadan önce, yeni ürün yaratmayı düşünmelisiniz.

  1. Eşyalarınızı Kiralayın

Yurt dışında birçok şirket, basınçlı yıkayıcı, elektrikli el aletleri veya ofis mobilyaları gibi kendi ekipmanını kiralıyor.  İlham almak için, Craigslist’de insanların yaptıklarına bakın, örneğin kiralık evler ya da doğum günü partisi karakteri kostümleri hazırlayın. Yaratıcı olun ve yaklaşmakta olan bir filmde çalışan bir set dekoratörüne evinizin, aracınızın veya nadir bulunan antikalarınızın kiralanmasını düşünün.  

Bir kiralık depo oluşturmak için tam bir satın alma işlemine gerek yok. Bunun yerine, evinizde bulunan şeylerle başlayın. Amerika gibi paylaşılan bir ekonomide her şeyi kiralamak ana akım haline geldi. Ev, araba, kamera ekipmanı, bisiklet ve kampçı malzemeleri gibi fazla çaba harcamadan kiralık mazleme listenizi uzatabilirsiniz.

  1. Maceracı Olun

Örneğin skydiving, bazı insanlar için asla değişmeyen ve unutulmayan bir deneyim. Skydiving eğitmenlerinin resmi bir eğitime ihtiyaçları olmamakla birlikte, nerede çalıştıklarına bağlı olarak gerekli yerlerden bir lisans almaları gerekebilir. Bir maceranın keyfini çıkarırken, rafting, kayak turları veya dağ tırmanışı gruplarına rehberlik etmeyi düşünün. Herhangi bir tutkudan kazanç elde etmenin yolları var. Özgün bir fikir bulmanız için düşünmeniz gerekiyor.

  1. Diploma İstemeyen Diğer İşlere Bakınız

İyi ödeme yapan ve derece gerektirmeyen çok sayıda kariyer vardır. Mesela web veya uygulama geliştiricileri, youtuber’lar bir eğitime ihtiyaç duyabilir, ancak bir üniversite mezunu olmak zorunda değildirler. Öyleyse, okula gitmeden önce kendinize şu kağıt parçasına (diploma) gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun: ve aslında kariyerinizi ne kadar ilerletebileceğinizi kendinize sorun. En güzel iş tutkuyla yapacağınız para kazandıracak bir iştir. İş türleri ile ilgili fikirlere ihtiyacınız bulunuyorsa sitemizde yüzlerce bu konuda makale bulunmaktadır. Faydalanmanız dileğiyle…

İlgili Konular: En İyi İş ve Kariyeri Seçmek İsteyenler İçin Meslek Listesi

İlgili Konular: Meslek Seçemiyorum, Kendime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir