Video Blog İle İçerik Pazarlama Etkili midir?

Video günlüğü diğer adıyla “vlog” bugün büyük bir iş haline geldi. Video paylaşım web sitesi YouTube, ana hatlarıyla, vlogging’ın patlayıcı tırmanışını yönlendiriyor.

Geleneksel blog yazarlığı hala hayatta ve milyonlarca dolarlık bir endüstri. Hem büyük hem de küçük işletmeler arama motorlarında üst sıralarda yer almak için hala bloglara güveniyor. Yazılı içerik eleştirel olarak önemlidir ve her zaman olacaktır, çünkü insanların bilgi edinmek ve öğrenmek için kullandığı birincil yollardan biridir.

Hem blog yazarlığı hem de vlogging, kendi başlarına yararlıdır, ancak bloglamanın birkaç yıl önceki ile aynı olmadığını söyleyebiliriz. Yalnızca video içeriğinden değil, LinkedIn ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinden de etkileniyor bu durum. Şirketler, sosyal platformların sunduğu inanılmaz görünürlükten dolayı, kendi web siteleriyle neredeyse ilgilenmiyor, bu sosyal platformlara orijinal içerik yüklüyor.

Blog Hala Yararlı mı?

Bu bize şu soruyu getiriyor: Geleneksel yazılı blogların bir geleceği var mı? Zor bir soru, fakat cevap evet. Vlogging’ın popülaritesine rağmen, işletmeler hala blog kullanıyor. Ancak, gereken kaliteli içeriktir. Yaklaşık 10 yıl önce bir şirket kolayca blog yazabilir ve SEO desteği elde edebilir, böylece üst sıralarda görünürdü. Günümüzde Google’ın Panda, Rankbrain ve Hummingbird gibi giderek gelişen algoritmaları sayesinde Google aramalarında en üst sıralarda yer almak için kaliteli içeriğe sahip olmanız ve dağınık site görünümünden kurtulmanız gerekiyor.

Neden işletmeler hala blog yazıyor? 

  • Her yeni bir blog yazısı gönderdiğinizde, sitenizin Google aramalarında görünme şansının olduğunu bilirsiniz.
  • Blog içeriğinizi Twitter, LinkedIn, Facebook ve benzeri sosyal medya hesaplarında paylaşırsınız, böylece işinizi yeni izleyicilerle karşılaştırabilirsiniz.
  • Site trafiğini paraya dönüştürürsünüz. (Her bir blog yayınında bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun: Ücretsiz e-kitaplar, bilgi föyleri veya web seminerleri şeklinde olabilir; bunlar kullanıcıyı kendi kişisel bilgileriyle birlikte bir form doldurmaya teşvik eder. E-posta adresi, ücretsiz teklifler almak.)
  • Bir otorite kurmanıza yardımcı olur.
  • Misafir yayınları ve diğer uzman yardım programları aracılığıyla, bağlantı kurma işlemine yardımcı olur.

Vlogging: Blogun Yeni Yolu

Kısacası Vlog, basitçe video formundaki bir blog demektir. Birçok büyük marka, günümüzün sıcak yeni içerik pazarlama stratejisi olarak vloglamaya yöneliyor.

Vlogging popülaritesi neden artıyor? Bu yıl web trafiğinin yaklaşık dörtte üçünün videolardan oluşmasının beklenmesinin yanı sıra, diğer nedenler şunları içeriyor:

  • Bu günlerde vlog için süslü ekipmanlar almak zorunda değilsiniz. Basit bir akıllı telefon yeterli olacaktır.
  • Potansiyel olarak sıkıcı bir konuyu bile ilgi çekici ve ilginç bir şey haline getirmek için mükemmel bir araçtır. Videolar, yararlı bir öğrenme kaynağı haline gelebilecek içerik üretmek için idealdir.
  • Araştırmalar, ürün videolarını izleyen müşterilerin ürün satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
  • Vlogu izlemek için blogun tamamını okumaktan daha az zamana ihtiyacınız var. Aslında, birçok kişi bir blog’u okumaktan çok bir video izlemeyi tercih eder ve bu onların zamanlarının sadece birkaç dakikasını alabilir. Niye? Çünkü videolar daha interaktif ve müşteri dostu olma eğilimindedir.

Yazılı içerik olarak blog yazma yöntemi ortadan kalkmaz, ancak genel günlük içerik pazarlama stratejinize vloglama gibi daha yeni pazarlama formatı eklemek, kitlelere erişiminizi artıracaktır.

En Etkili İnternetten Pazarlama Yöntemleri

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir