Web Sitesini Kullanıcı Dostu (UX) Yapmanın Yolları

İşletmelerin, bilgilerini paylaşmak ve ürünlerini tanıtmak için neredeyse sadece web sitelerini kullandıkları günlerdeyiz. Artık şirketler, nihai bir müşteri deneyimi sağlamak ve bu süreçte trafik dönüşümünü artırmak için web sitelerini kullanıyor. Müşterilerinize en iyi deneyimi vermek için web sitenizi olabildiğince ilgi çekici hale getirmeniz gerekir. 

Bu deneyimin belki de en önemli yanı hızdır. Hiç kimse, güzel tasarlanmış olsa bile, yüklenmesi beş saniyeden fazla süren bir sayfaya bakmak istemez. Bazen, web  sitesinin yapısal tasarımı web sitesinin yüklenme hızını belirler. Web sitenizin kodlamasında bazı düzenlemeler yap(tır)madan önce, neyi değiştirmeniz gerektiğini öğrenmek için önce hızını test etmeniz gerekir. Pingdom,  web sitenizin açılma süresinin ne kadar hızlı olduğunu kontrol etmek için harika bir araçtır. Bitcatcha gibi programlar da web barındırma performansınızı izlemenizi sağlar. 

Temel olarak, bir web sitesinin hızı kodlamaya, sunucuya ve kodların saklama yerine atfedilebilir. Bir web sitesinin hızlandırılması hakkında artık daha fazla şey bildiğimize göre, web sitenizi daha hızlı ve daha kolay kullanmanıza yardımcı olacak üç basit adıma göz atalım:

  1. Basit, Fonksiyonel Tasarım

Şu anda web siteleri için trend, küçük metinlerle basit resimler kullanmaktır; çünkü bunlar insanları cezbeder. Ayrıca, çoğu modern web sitesi tüm bilgileri tek bir web sayfasında saklamaktadır (başka bir deyişle, web sitesi bir sayfadan diğerine yönlendirme yapmaz). Javascript genellikle bu özelliği elde etmek için kullanılır. Bunu yapmanın en iyi yanı, kullanıcının ilgisini çekmesidir ve ayrıca yükleme sürelerini en aza indirgemektir.

  1. Kodunuzu Sıkıştırın

Web sitenizi hızlandırmanın bir başka yolu da kodlarınızı sıkıştırmaktır. Kodlamanızın yapması gereken HTTP yanıtlarını azaltmak için tüm dosyalarınızı birlikte sıkıştırmak için Gzip gibi bir sıkıştırma yazılımı kullanabilirsiniz. Sunucuyu daha fazla trafikle doldurduğu için, sunucuya daha fazla HTTP sorgusu gönderilmesi web sitesini yavaşlatacaktır. Bu trafiği azaltmak, web sitesini bir bütün olarak hızlandırır.

Mobil Pazarlama İçin Tavsiye, Öneri ve İpuçları

  1. İçerik Önbelleklemeyi Etkinleştirmek İçin Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanın

Örneğin, Kaliforniya’da yaşıyorsunuz,  Asya’da ve Avrupa’da bazı ziyaretçilere sahipsiniz. CDN, kullanıcı deneyimini hızlandırmak için web sitenizin tüm verilerini önbelleğe alır ve onları Asya ve Avrupa sunucularına dağıtır. Böylece, Avrupa ve Asya’daki ziyaretçilerinizin yükleme zamanını arttırdığından siteye erişmek için ana ABD sunucusundan erişim istemeyecektir. İyi bir CDN’nin site hızını yüzde 50 arttırdığı ve bant genişliğini yüzde 70 azalttığı söyleniyor.

Satışları Artırmak İçin Pazarlamada Ucuz ve Basit Yöntemler

  1. Kullanıcılara Kolaylaştırma Sağlayın

İşte size birkaç temel nokta:

  • Formlardaki alan sayısını azaltın. Kullanıcılarınızın web sitenize kaydolmasını istiyorsanız, onlar için işleri kolaylaştırmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, formlarınızdaki alanları azaltmaktır.
  • Google PPC reklamınızın web sitesinin içeriğiyle uyumlu olduğundan emin olun. Web sitenizdeki içerik, yayınlanan reklamın anlatmak istediğiyle aynı değilse ziyaretçiler üzerinde iyi bir izlenim bırakmaz. Daima tutarlılık olup olmadığını kontrol edin.
  • “Şimdi bize abone ol” yazan bir harekete geçirici mesajınız varsa, “Tüm abone bilgilerinizi gizli tuttuğumuzdan emin olun” diyen harekete geçirme ifadesinin altında bir mikroskopik yazı girebilirsiniz.

Bunlar , web sitesi ziyaretçisinin UX’unu geliştirmeye çalışırken kullanmanız gereken bazı ipuçlarıydı. Potansiyel müşterilerin, dışarıda çok fazla web sitesi olduğu için rakiplerinizin arkasında kalmak ya da önüne geçmek kullanıcı deneyimiyle (UX) ilgilidir. Müşterilerin istedikleri kolaylığı sağlayarak öne çıkmanız gerekiyor. 

Daha Fazla Kar İçin İşletme Web Sitesini Geliştirmek

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir