Yatırım Yapmak İstiyorum Ne Yapmalı, Para En İyi Nasıl Değerlendirilir?

Yatırım, finans sektöründe olmayan insanlar için karmaşık bir konu olabilir. Yeni yatırımcılar, yolculuklarını yeni bir yere gitmek için planlayan gezginlere benzemektedir. Diğer gezginlerle konuşmak, araştırma yapmak, hedef hakkında bilgiler okumak, ne gerektiğine karar vermek ve belki bir rehber tutmak gibi büyük bir gezi planlamadan önce yapacağınız birçok şey var. Paranızı yatırırken de bu kadar çok dikkatli olmalısınız.

Akıllıca Yatırım Yapmak İçin İpuçları

Akıllıca yatırım yapmak üzere doğru yola başlamanız için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 1. Profesyonel Rehberlik Alın

Yatırım stratejinizi özelleştirmek ve yüksek maliyetli hatalar yapmaktan kaçınmak için profesyonel rehberlik almanız size yardımcı olur. Yardım sunabilecek birçok danışman türü vardır. Doğru uzmanlığı olan ve iyi uyum sağlayan birisini seçin. Bir finansal profesyonel, tüm finansal hedeflerinizi gözden geçirmek için zaman ayırmalıdır.

 1. Bankanızdan veya Kredi Birliğinizden Rehberlik Arayın

Zaten tanıdığınız ve mali durumunuzu bilen birinden başvuru almak en iyisidir. Yerel bankanızla veya kredi birliğinizle iyi bir ilişki kuruyorsanız, mali yönergeleri bulmak için bunu bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın. Çoğu finans kuruluşu, yatırım önerisi sunmanın yanı sıra sunulacak kaynakların tam listesini de içerir. Ayrıca, sigorta temsilciniz veya vergi muhasebecinizden tavsiyeler alabilirsiniz.

 1. Yatırımın Tasarruf Olmadığını Anlayın

Tasarruf hesapları belirli bir faiz oranında para kazanır ve bakiyenize herhangi bir risk oluşturmazlar. Yatırım ise paranızın büyümesi için en az on yıl veya daha uzun süre sahip olduğunuz uzun vadeli hedefler için önemli bir para yönetimidir. Bu uzun zaman ufku, borsada olması gereken dalgalanmalara izin verir. Herhangi bir riske girmek istemediğiniz acil durumlar ve kısa vadeli finansal hedefler için para tasarrufunuzu hesabınızda tutun.

En İyi Yatırımı Yapmak İstiyorum, Nereye Yapılır Öneriler

 1. Yatırım Yapmadan Önce Yeterli Tasarruf Parası Ayırın

Acil durumlar için sağlam bir tasarruf temelinin olması esastır. Yeterli bir tasarruf miktarı, faturalarınızı ve masraflarınızı 6 ay veya daha fazla süre boyunca karşılayabilmelidir. Yatırım yapmadan önce tasarruf hesabınızı biriktirin, çünkü kariyer veya uzun sürecek bir hastalık değişikliği sırasında bu kaynakları kullanmanız gerekebilir. Tasarruf, yatırım riski olmayan güvenli, garantili bir hesapta ayrılmalıdır.

 1. Yatırım Yapmadan Önce Kredi Kartı Borçlarını Azaltın

Çok miktarda kredi kartı borcunuz varsa bu bakiyeyi ödemek, yatırımdan daha acele bir önceliğe sahiptir. Yüksek faiz oranı ve kredi derecelendirmesine olumsuz etkisi nedeniyle kredi kartı borcunun ortadan kaldırılması önemlidir. Diğer borçları (ipotek, öğrenci kredileri ve araba kredileri gibi) ön planda tutun.

 1. Yatırımınızın Hedefi İçin Bir Zaman Seti Ayarlayın

Yatırım hedefleri bir zaman çizelgesine göre ayarlanmalıdır. Örneğin, emeklilik için yatırım yapıyorsanız, o amaca ulaşmak için 20 veya daha fazla yılınız olabilir. Öte yandan, bir otomobil için üç yıl içinde tasarruf yapmak, paranın bir yatırımla risk altına sokulması için yeterli bir zaman ufku değildir. Bir zaman ufkunun ayarlanması, yatırımın yol boyunca değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.

 1. Risk Azaltmak İçin Çeşitlilik

Yatırım seçenekleri hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları vb. içerebilir. Her yatırım seçeneği kendi risk ve kazanç setine sahiptir. Daha dengeli bir yaklaşım sunacak yatırımların karışımını oluşturmak en iyisidir. Örneğin, çeşitli yerli ve yabancı hisse senetleri bulundurarak, belirli bir şirketin zayıf taraflarına karşı daha savunmasız kalırsınız. Buna ek olarak, tüm yatırımlar aynı yönde hareket etmiyor; bu nedenle, çeşitlendirilmiş bir yaklaşım olması yatırım riskinin bir kısmını azaltacaktır.

Yatırım Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. Sanal Hesap ile Uygulama

İlk yatırımcılar için yatırıma başlamak zor olabilir. Grup tartışmalarının bir parçası olduğunuz bir yatırım kulübüne katılmayı düşünün; grupla kararlar alarak öğrenebilirsiniz. Bu, yatırım hakkında bilgi edinmek için eğlenceli ve sosyal bir yoldur. Gerçek doları harekete geçirmeden önce, varsayımsal bir hesapla borsaya adım atmanıza izin veren birçok sanal hisse senedi ticareti aracı da vardır. Gerçek paralardan önce ilk başta sanal paralarla uğraşın.

 1. Başlangıçta Küçük Tutarlarda Yatırım Yapmak

Bazı yatırım hesapları, aylık otomatik yatırım planıyla kurulacak düşük yatırım tutarlarına izin verir. Yatırım fonları, küçük miktarlarda yatırım yapmak için harika bir yerdir ve çoğunun yatırım öncesi gereksinimi düşüktür. Sistematik olarak bir yatırım hesabına sabit bir tutar ekleyerek, piyasa zamanlaması kararını elinizden alırsınız.

 1. Piyasa Dalgalanmalarına Karşı Olmak

Yatırımlar genelde garanti edilmez ve değeri yukarı da aşağı da gidebilir. Hisse senedi piyasalarının bir günde yüzde iki ila beş oranında hareket ettiği sık görülür. Tabii ki, yatırım her zaman değer kazanırsa harika olur, ancak gerçekçi olmak önemlidir. Büyüme ve durgunluğun piyasa çevrimlerinin birkaç yılda bir gerçekleşmesini bekleyebiliriz ve bunu yatırım modelinin bir parçası olarak kabul etmemiz gerekiyor. Piyasa çevrimlerini zamanlamaya çalışmaya ve uzun vadede yatırım yapmada tutarlı olmaya odaklanmak en iyisidir.

 1. Yaşamın Başında Başlayın

Yatırım, bir hayat dersidir ve hayatın başında başlamak, yılların deneyiminden yararlanmak için kapıyı açar. Yatırımlarınıza veya emeklilik hesaplarına yatırmak için gelirinizin yüzde beş ila onunu bir kenara koyarak çalışma kariyerinizde erken yatırım yapmaya başlayın. Erken başlama avantajı zamanla büyüyecek. Küçük bir miktar bile zamanla büyür.

Yatırımcı Uzun Vadede Neler Yapmalı, Akıllıca Hareketler

 1. İlerlemenizi İzleyin

Herhangi bir yolculuk yeni deneyimler getiriyor ve dersler sunuyor. Bir gezginin gördüklerini yansıtması gibi, bir yatırımcının yatırım kararlarını gözden geçirmesi ve üzerinde düşünmesi gerekir. Hedefler ve ihtiyaçlar zamanla değişirse, iş kaybı ya da ailede yeni bir bebek varsa, bunlar yatırımları gözden geçirmek ve durumunuzu mali danışmanınızla güncellemek için yeterli sebeplerdir. 

Geleceğe Hazırlanmak

Yatırım, finansal güvenliği oluşturmak ve uzun vadeli finansal hedeflere ulaşmak için önemli bir stratejidir. Akıllıca yatırım yapma yolculuğunun ve öğrenme deneyiminin keyfini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir