Yatırımcı Uzun Vadede Neler Yapmalı, Akıllıca Hareketler

Yatırım, paranızı arttırmanıza izin veren ve adeta evden para kazandığınız bir tasarruf yöntemidir. Ekonomi büyüdüğünde, yatırımlarınızla iyi getiriler kazanabilirsiniz. Bu büyüme, paranızın iyi bir şekilde yatırım yapılması için ve daha fazla yatırım imkânı bulacağınıza güvenin ilham kaynağıdır.

Yatırım yapmak kayıplara da neden olabilir. Ekonomi küçülürken, yatırım değerlerinizi de aşağı düşürebilir. İşte, yatırım stratejinizin güçlü olmasına yardımcı olmak için yatırımcı olarak yapabileceğiniz en akıllıca hamleler:

  1. Kendinizi Eğitin

Sağlıklı bir yatırım portföyünün ilk adımı eğitimdir. Yatırımlarınızı en iyi nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olan birçok kitap ve yatırım makalesi bulunmaktadır. Güçlü bir yatırım portföyü oluşturma süreci boyunca size yardımcı olabilecek bir finansal planlayıcıyla (danışman) çalışmayı da düşünebilirsiniz. Meslektaşlarınız, arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz gibi güvenilir kaynaklardan iyi bir finansal danışman bulmak için referans isteyin.

  1. Çeşitlendirmek

Yatırım yaparken, çeşitlendirmek akıllıca olacaktır. (kazanç alanları ile zarar alanlarını dengelemek için) Portföyünüzü, hisse senedi, tahvil, yatırım fonları, gayrimenkul, işletmeler, kıymetli metaller gibi bir karışımla dengeleyin.

Bir finansal planlayıcı ya da borsacı, sizin için doğru çeşitlendirme stratejisini belirlemenize yardımcı olabilir. Yaşlandıkça ve maddi durumunuz değiştikçe, strateji de değişebilir. Daha gençken, muhtemelen daha agresif olabilir ve yatırımlarınızda daha fazla risk alabilirsiniz. Yaşlandıkça ve emekliye ayrılmaya yakın zamanlarda, nakit paraya daha kolay erişmeniz gerekebilir. Bu nedenle stratejiniz daha az riskli olabilir ve daha likit varlıkları (nakit paraya hızlı bir şekilde dönüştürülebilen varlıkları) içerebilir.

Yatırım Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

  1. Emeklilik Planı

Akıllı yatırımcılar, emeklilik planlamasının gerekli olduğunu bilirler. Çalışmayı bıraktığınızda, yaşam masraflarınızı ödemek için tasarruflarınıza ve yatırımlarınıza ihtiyacınız olacak. Emeklilik süresince yüksek bir yaşam kalitesini elde etmek için genç yaşta tasarruf etmeye başlamanız gerekir. Para kazanmaya başlar başlamaz, bir yatırım portföyü oluşturma da dahil olmak üzere zenginliğinizi artırmak için fırsatlar arayın.

Emeklilik için para ayırmanın en basit yollarından biri, BES emeklilik planına (Bireysel Emeklilik Sistemi) yatırım yapmaktır.

  1. Yatırımları Düzenli Olarak Gözden Geçirmelisiniz

Mali hedefleriniz zamanla değişebilir ve ekonomi büyüme veya gerileme yaşayabilir. Yatırımcılar portföylerini, ekonomik hedeflerdeki ve dalgalanmalardaki değişikliklere göre gözden geçirmeli ve ayarlamalıdır. Yatırımcıların yatırım stratejilerinde her yıl (gözden geçirip) değişiklik yapmaları tavsiye edilmektedir.

  1. Uzun Vadeli Düşün

Ekonomi zaman içinde dalgalanabileceğinden, yatırımlarınız hakkında uzun vadeli düşünmek akıllıca olacaktır. Hisse senetlerinizin ve tahvillerin pazarda değer kaybedebileceğini görebilirsiniz, ancak piyasa tekrardan kendine geldiğinde hisse senetleriniz ve tahvilleriniz de geri aynı düzeye dönecektir. Yatırımlarınızı her piyasa düşüşünde satarsanız, sürekli bir kayıp elde edersiniz.

Sürekli olarak alıp satan veya yatırım araçları için değerlendirme yapmayan, az performans gösteren hesaplardaki yatırımı hemen bozup paraya döndürmek gibi etkinlikleri fazlaca yapanlar; zaman içinde kazanmaktan ziyade daha fazla kayıp oluşturabilirler. Yatırımlarınızı düzenli olarak değerlendirmek ve onlara zaman tanımak uzun vadede bir yatırımcı için akıllıca hareketler olacaktır.

En İyi Yatırımı Yapmak İstiyorum, Nereye Yapılır Öneriler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir