Yeni İş Açma veya Satın Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Girişimcinin başarıya giden yolları geniştir. Ancak yeni bir işletmeyi açmak ve işletmek, akıllı planlama ve strateji gerektirir. Öyleyse her türlü istekli girişimcinin stratejik kararları nasıl alması gerektiğini göstermek için ilk önemli adımlardan birine göz atalım: Yeni iş kurmak mı, var olan işletmeyi satın almak mı daha avantajlı?

Yeni İşletme Kurma veya Dükkan Satın Alma

Çoğu insan ilk önce kendi işine sahip olma fikrini düşündüğünde, zihinlerindeki görüntü sıfırdan inşa edilmiş yeni bir başlangıç olmaktadır. Ancak, planlama ve strateji dönemi başladıktan sonra, aynı girişimcilerin birçoğu var olan bir işi satın almak ya da franchise-bayilik almak için anlaşmaya varıyorlar.

İşletme sahibi olmak için bu iki yöntemin kendi artıları ve eksileri vardır ve bu yolculuktaki her yol gibi, yeni işletme sahibinin kendisi için en uygun yolu seçen tek kişinin yine kendisi olacağı bilinmelidir. Bununla birlikte, her bir yolun olumlu ve olumsuz yönlerini dikkate almak, faydaları ve zararlarını öğrenmek için zaman ayırmak, bu kararı kolaylaştırır ve başarıya ulaşma olasılığını artırır.

Franchise Bayilik Veren İşletmeyi Tanıtmak ve Pazarlamak

a)Sıfırdan İş Kurmanın Avantajları

(Neredeyse) tam özerklik. Sıfırdan bir başlangıç ​​hazırlarken, boş bir tuval üzerini boyuyorsunuz ve işin randımanlı çalışmasını sağlamak için yapmanız gereken her şeyi yapmakta özgürsünüzdür. 

Düzeltmeniz gereken hata yok.  Yepyeni bir şirket yaratırken, önceki sahiplerin bıraktığı sorunları çözmekle uğraşmazsınız. Düzeltilmesi gereken marka imajı problemi yok ve uzun süredir şirkete karşı devam eden personel veya müşteri öfkesi yok.

Başarmak için daha büyük bir potansiyel mevcut. Çoğu durumda, dünya sahnesinde görünen ve büyük bir sıçrama yaratan işletmeler başlangıç ​​şirketleridir. Yatırımcılar ve tüketiciler başlangıç şirketlerini daha ilgi çekici buluyorlar, bu yüzden bu işletmeler daha fazla ilgi görüyor ve bu durum, yıldız ürün/hizmet ve kaliteli pazarlamayla birleştirildiğinde başarı için mükemmel bir formül oluyor.

Sermaye Para Olmadan Nasıl İş Kurabilirim?

b)Sıfırdan İş Kurmanın Dezavantajları

Finansman kabus olabilir. Halihazırda bağımsız olarak varlıklı değilseniz veya zorlu bir başlangıç ​​önyükleme aşamasında mücadele etmeye istekli ve yetenekli değilseniz, başlangıçta önemli bir finansman gerekecektir. Sorun şu ki maddi kaynak temin etmek o kadar da kolay değildir.

Yatırımcılar güçlü kontrol uygularlar.  Yeni iş kurma, girişimcinin yalnız kurt içgüdüsü ile devam etmesiyle ilgili gibi görünse de; bir girişimcinin kurucusu, yatırımcıları tarafından ortaya konan gereksinimler doğrultusunda karar vermelidir. Aksi takdirde, kritik bir anda yatırım fonları halılarının altından çekilir.

c)Mevcut İşletmeyi Satın Almanın veya Franchise’ın Avantajları

Zemine hemen basabilirsin.  Var olan işi satın aldığında veya bir franchise faaliyetegeçtiğinizde yepyeni bir iş kurmanın tehlikeli ve zorlu pek çok aşamasını arkanızda bırakmış olursunuz. 

Kurulu bir markanız olmuş oluyor.  Bir şirket veya franchise satın almak, kurulu bir markanın sahipliğini üstlenmek için ödeme yapmak anlamına gelir. Pazarlama ve markalaşma gerekli olsa da, hiç kimsenin duymadığı bir isimle, hiç kimsenin satın almadığı bir ürün veya hizmetle sıfırdan başlamıyorsunuz.

Satışları Artırmak İçin Pazarlamada Ucuz ve Basit Yöntemler

d)Mevcut İşletmeyi Satın Almanın veya Franchise’ın Dezavantajları

Önceki iş sahibinin hatalarıyla uğraşmak zorunda kalıyorsun.  Ödenmemiş borç yığını, bir dizi müşteri hizmetleri problemi veya bakımsız ekipmanlarla dolu bir dükkan, önceki sahibinin hataları artık sorununuz. (İpucu: Bu tür sorunların tümünü önlemek için sözleşme sonundaki noktalı virgülü imzalamadan önce gereken özeni gösterin.)

Tek bir iş (franchise değil) ise, satılmasının bir sebebi vardır.  Bu konu zor olabilir, çünkü biri işletmesini satmayı seçiyorsa bunun yüzlerce farklı sebebi olabilir. Ancak şirketin veya endüstrinin yokuş aşağı yöne indiğine inandıkları için satmayı tercih ettikleri takdirde, potansiyel bir alıcıyla bunu paylaşma olasılıkları düşüktür. (Yine, durum tespiti ve dış uzmanlardan tavsiye almak bu sorunu hafifletebilir.)

İş değerlemesi zorludur. Bir şirketin değerini belirlemek havadaki molekül sayısını tahmin etmek gibi zor bir iştir. Ne kadar bilgili olursanız olun ve özenli olursanız olun, her seferinde mükemmellik beklemek için çok fazla faktör vardır. Satın aldığınız bir işletmenin sizin için ne kadar karlı olacağına ve değip değmeyeceğine karar vermek zor olacaktır.

Eşsiz vizyon, ürün ve sahiplik tarzınız için doğru seçim hangisidir? Bunu sadece siz cevaplayabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, bu bir macera olacak. İlk önemli kararları alırken başlangıçta zaman ayırın. Gerektiği takdirde uzmanlardan destek alın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir