Yeni İşletme Kurarken Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tecrübeli girişimcileri dünyadaki diğer girişimcilerden ayıran özelliklerden biri, muhtemel riskleri alma isteğidir. Girişimciler, her fırsatta sınırlarını zorlayıp hem kendileri hem de bazı endüstriler hakkında yeni şeyler keşfetme eğilimindedirler. Onlar yani mükemmel sorun çözücüler, kabul edilmiş sınırlarını test ediyor, bu sınırları aşıyor ve keşfedilmemiş sulara doğru yol alıyorlar. 

Bununla birlikte, rutin olarak risk almak için hep aynı isteklilikte bulunulduğunda hata yapma ihtimali de artar. Gerçekten de, dünyanın en tanınmış girişimcileri genellikle kariyerlerinde başarılar kadar başarısızlık da yaşadılar.

Bazı hatalar önemsizdir ve anında düzeltilebilir. Ancak bazıları -özellikle de para ile ilgili olanları- avam tabirle koca evi yakabilir, ocağa incir ağacı dikebilir. Çok hızlıca kurutulan nakit akışı, muazzam bir beklenmedik harcama veya hızla biriken bir borç miktarı, en umut verici yeni işletmeleri bile çöpe attığı biliniyor.

Küçük İşletme Maliyetlerini Azaltma Yöntemleri

 

Hem kendi kişisel deneyimim hem de diğer girişimcilerin deneyimlerine dayanarak, yeni işletme sahiplerinin yapma eğiliminde oldukları en büyük mali yanlışları ve bunlardan her ne pahasına olursa olsun kaçınmaları gerektiğini belirtmek isterim.

Ayrı İş ve Kişisel Hesap Bulundurmama

Yani kişisel hesap ile iş hesabını aynı yerde tutmak da diyebiliriz. Bu durum işiniz için muhasebe yapmayı, öngörülemez aylarda bütçenizi planlamayı kolaylaştıracaktır. Ayrı banka ve kredi hesaplarına sahip olmak, kişisel olarak kazandığınız ve harcadığınız şey ile işletmenin aylık bazda ne üretip ne maliyet tükettiği arasındaki örtüşmeyi önleyerek işletmenizin finansal sağlığının daha doğru bir resmini görmenizi sağlayacaktır. Ayrı iş ve çek hesaplarına sahip olmak, işinizin ileride bir darbe alması durumunda kredi puanınızın zayıflamamasına yardımcı olacaktır. En önemlisi, işinizle kişisel hesaplarınızı birbirinden ayırmak, işletmenizin hayatınızı nasıl etkilediği konusunda çok farklı bir psikolojik düşünce biçimini teşvik eder. İşletmenizin kazandığı her dolar, şirketinizi büyütmek için yatırım yapıyorsanız ve kendiniz için daha güçlü bir gelecek inşa ediyorsanız kişisel harcamalarınızda doğrudan kullanılmamalıdır.

Küçük İşletmeyi Geliştirme ve Büyütme Yöntemleri

 

İşletme İçin Hemen Büyük Satın Almalar Yapmak

Yeni bir iş kurduğunuzda, şirketin büyümesine yardımcı olmak için en yeni dizüstü bilgisayarların, gösterişli bir web sitesinin, şık ofisin, sınıfının en iyisi yazılımın ve yetenekli personelin hepsini istemek anlaşılabilirdir.

Fakat bu kararları çok dikkatli düşünün. Bir web sitesi oluşturmak veya bir endüstri fuarına katılmak gibi bazı masraflar başlamakta olduğunuz iş türüne bağlı olarak zorunlu olabilir, ancak söz konusu giderin kısa vadeli yatırımlarda daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olup olmayacağını kendinize sormalısınız.

Lüks partiler, ekip oluşturma gezileri ve şirketinizin büyümesi için gerekli olmayan saçma elektronik  masraflar, riskli durumlara gebe kalmanız için çok şey katmaktadır. Popüler bir CRM platformuna ücretli bir abonelik alamazsanız, ücretsiz veya daha ucuz alternatiflerden birini tercih edin. Düzenli personeli işe alamıyorsanız Linkedin gibi platformlarda yetenekli serbest çalışanlar arayın. Önce işinizi büyütün ve hoşa gitmeyen harcamalar yapmadan önce daha yüksek seviyede harcanabilir para biriktirin.

Yeni Girişimciler İçin Fikirler, Tavsiye ve Öneriler

 

Büyük Kişisel Satın Almalar Yapma (Araba, Villa gibi)

Kişisel ve işletme hesaplarınızı ayrıştırmış olsanız bile, sıklıkla ortaya çıkan senaryolardan biri, bir iş gereksinimini finanse etmek için kişisel paralarınızı kullanmanız gerektiğidir. İşletmenizin ilk yılı boyunca bilinmeyen değişkenler ve beklenmedik öğrenme fırsatları karşına sık sık çıkacaktır. Gerçek şu ki barikatları kuracaksın. 

Dışarı çıkıp bir araba, ev veya başka bir büyük kişisel harcama yaptıysanız ve işletmenizde beklenmedik bir şeyler yolunda gitmezse, önümüzdeki ay kafayı yiyeceksiniz demektir. Yeni şirketinizi büyütürken hem işinizde hem de kişisel hayatınızda mümkün olduğunca yalın olun, aşırıya kaçmayın.

Girişimcinin Başarılı Olması İçin Başlarken Bilmesi Gerekenler

Gelecekteki Gelir Beklentisiyle Krediye Yüklenme

Yumurtaları kümesten almadan önce yumurtaları akıldan saymak zamansız mali bilgeliktir.

Kredi kartları söz konusu olduğunda ihtiyatlı olunmalıdır. Krediyi sorumlu bir şekilde kullanmanız normal ticari bir uygulamadır; ancak yeni krediyi yanlış kullandığınızda ve sürekli kredi kullandığınızda sizi derin borç riskine maruz bırakır.

İşte Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmesi Gereken Şeyler

 

Acil Durumlar İçin Bir Miktar Nakit Ayırmama

Benjamin Franklin’den günümüzün en iyi finans uzmanlarına kadar, size beklenmedik masraflar için bol miktarda nakit ayırmanız gerektiğini söylemeyen yoktur. Çoğu mali planlama uzmanı, girişimcilere, hem iş hem de kişisel giderleri için acil fonunda en az üç aylık harcamalarını tutmalarını önerir. Bir ani sıkıntıda sizi 3 ay götürecek parayı bir yerde tutun.

İşadamında Girişimcide Olması Gereken Kişisel Özellikler Nelerdir?

 

Yaklaşan Vergi Yükümlülüğünü Planlamama

Farklı işletme türleri, hükümetlerin altyapıyı ve vatandaşlara fayda sağlayan programları finanse etmesini sağlayan farklı vergi yükümlülüklerine sahiptir. Yeni işletme tüm vergi yükümlülüklerini bilmeli ve bunları planlamalıdır.

Para kazanmaktan çok para kaybetmek daha kolaydır. Tek bir sert mali karar, işletmenin başarısız olmasına neden olabilir. Ancak başarısızlık çoğunlukla; bir dizi kötü kararları ve mali hataları takip etmemekten geçer. Yıl boyunca kişisel ve işletme nakit akışınızın ayrıntılarına daha fazla dikkat vererek bu hataları önleyebilirsiniz. Bütçenizi planlayın, giderlerinizi takip edin, acil durumları programlayın, iş ve kişisel arasındaki çizgiyi koruyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir