Yeni Sanayileşmiş ve Sanayileşmekte Olan Ülkelere Yatırım Yapmak

Yeni sanayileşmiş ülke (“NIC”) terimi, ekonomistler tarafından gelişmiş bir ülke ile gelişmekte olan ülke arasında bir yere düşen ekonomileri temsil etmek için kullanılan ekonomik bir sınıflandırmadır. Bu kategorizasyona giren ülkeler, hızlı ihracat odaklı ekonomik büyüme ve işçilerin kırsaldan kentsel alanlara taşınması ile karakterizedir.

Gelişen ülkelerde bazı örnekler Çin, Hindistan ve Brezilya sözde tanımları olmasına rağmen, NIC ülkeleri ekonomistler arasında farklılık göstermektedir.

Çoğu ekonomistin üzerinde mutabakata varıldığı bir husus, NIC’lerin, güçlü ekonomik büyüme oranları göz önüne alındığında cazip yatırım hedefleri olma eğiliminde olmasıdır. Bu da onları uluslararası yatırımcılar için çok önemli hale getiriyor.

Bu makalede, NIC’lerin bazı temel özelliklerine daha yakından bir göz atacağız, bazı ortak NIC’leri keşfedeceğiz ve bu pazarlara nasıl yatırım yapacağımıza değineceğiz.

Yeni Endüstrileşen Ülkelerin Özellikleri

Gelişmekte olan ülkeler genellikle daha düşük yaşam standardına, gelişmemiş bir sanayi tabanına ve daha gelişmiş ekonomilere sahip diğer ülkelere göre düşük bir İnsani Gelişme Endeksi (HDI) olanlara göre sınıflandırılır. Yeni sanayileşmiş ülkeler bu özelliklerden bazılarını paylaşıyor ancak daha serbest ve daha gelişmiş bir pazar ülkesi olma yolunda ilerliyorlar.

Yeni sanayileşmiş ülkelerde görülen bazı ortak özellikler, artan ekonomik özgürlükler, artan kişisel özgürlükler, tarımdan imalata geçiş, büyük ulusal şirketlerin varlığı, güçlü doğrudan yabancı yatırımlar ve kırsal alanlardan göçten kaynaklanan kentsel merkezlerde hızlı büyüme, daha büyük ve daha nüfuslu şehir merkezleri…

Gelişmekte olan birçok piyasa NIC kategorisine girer, çünkü sınır pazarları çok daha erken bir aşamadadır. Örneğin, pek çok sınır piyasası hala daha istikrarsız bir hükümete sahiptir; bu da daha yüksek bir siyasi risk ve / veya tek bir emtia veya endüstriye bağımlılık anlamına gelmektedir.

Yeni Sanayileşmiş Ülkelerin Listesi

Ekonomistler ve yatırımcılar sıklıkla yeni sanayileşmiş ülke terimini kullanıyorlar ancak üzerinde anlaşmaya varılan tek bir tanım bulunmamaktadır. Sonuç olarak NIC olarak kabul edilen birçok farklı ülke var ancak herkesin bu ülkelerin üzerinde anlaşmaya varmaması söz konusu. Üstelik, sınıflandırma bir ülkenin ekonomik koşullarına bağlı olarak zamanla hızla değişebilir.

Sıkça belirtilen bazı NIC’ler Brezilya, Çin, Hindistan, Malezya, Meksika, Filipinler, Güney Afrika, Tayland ve Türkiye’dir. 1970’li ve 1980’li yıllarda yeni sanayileşmiş ülkelerin ötesine geçip gelişmiş ülkelere geçen ülkeler, ekonomileri olgunlaşan Hong Kong, Singapur ve Güney Kore gibi ülkelerdir.

Hindistan’dan İnternetten Para Kazanmak İçin Ne Satılabilir?

Yeni Sanayileşmiş Ülkelere Yatırım Yapmak

Hızla büyüyen ülkelerin sınıflandırılmasına maruz kalan uluslararası yatırımcılar çok sayıda seçeneğe sahiptir. Yeni sanayileşmiş ülke terimi çok geniş ve yanlış tanımlanmış; bu da uluslararası yatırımcıların kullanırken dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor. Bu kategorizasyona giren birçok ülke, 2015 ve 2016’da Çin ile verdiği ekonomik mücadeleleri veya Brezilya’nın siyasi kargaşası gibi ekonomik kalkınmalarla ilgili birçok engelle de karşı karşıya kaldı.

Bununla birlikte, yeni sanayileşmiş ülkeler mutlak biçimde dikkate alınmalıdır denemez. Çin’in önümüzdeki 50 yıl içinde dünyanın en büyük ülkesi olması beklenirken, Hindistan çok geride kalmıyor ve bu da bu ülkeleri küresel büyümede çok önemli kılıyor. Uluslararası yatırımcılar, riskleri dikkate alarak dikkatli bir şekilde portföylerinde bu alanlara yönelmeyi sağlamalıdır.

Son Tavsiyeler

Yeni sanayileşmiş ülkeler (veya NIC’ler) uluslararası yatırımcılar için önemli pazarlardır. Gelişmiş ülkeler kadar güvenli değilken gelişmekte olan ülkelerden çok daha az risklidir ve cazip büyüme oranları sunmaktadır. Yatırımcılar bu fırsatları dikkatle analiz etmeli ve çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir