Youtubeden Para Kazanmak için Taktikler ve Gerekenler

Youtube`dan para kazanma nasıl olur?

Youtube`dan para kazanmak için gerekli olan izlenme ve abonedir. Youtube ile bir sözleşme başlatarak, her izlenme için para kazanabilir, reklam alarak daha fazla miktarlara ulaşabilirsiniz. Ama youtube`un reklamlarıyla yetinmeyin. Belirli bir üne ulaştıktan sonra yerli ve ülke dışı ürünlerin markalarından reklam alarak, videolarınızın içeriğine yerleştirin. 

Youtube`dan para kazanmak için ne yapmalıyım?

Eğer kendiniz pazarlamaya kalkışmak istemiyorsanız ve sırf youtube`dan izlenme ve reklamla para kazanmak istiyorsanız bunun için ne yapacağınızı adım-adım sunuyoruz:

1. YouTube kanalınızı oluşturun ve kurun. Kanal YouTube’daki kişisel varlığınızdır. Her YouTube hesabının bir kanalı ona bağlıdır. Bir YouTube hesabı, bir Google hesabı ile aynıdır ve bir YouTube hesabı oluşturmak size Gmail ve Drive gibi diğer Google ürünlerinden erişmenizi sağlar.
Hesabınızı oluşturun veya mevcut hesabınızı kullanın. Kişilerin kanalınızı bulmasına yardımcı olmak için anahtar kelimeler ekleyin. Kanal ayarlarınızın Gelişmiş bölümüne giderek anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin içeriğinizle alakalı olduğundan emin olun.
Kullanıcı adınız kısa, hatırlanması kolay ve özgünse, insanlar sizi daha rahat hatırlayabilir. Bununla birlikte, mevcut bir hesabı kullanıyorsanız, kullanıcı adınızı Google+ hesabınızda düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

2. İçerik ekleyin. Yüksek kalitede ve çok uzun olmayan bir içerik yüklemeyi deneyin.  Ayrıca düzenli olarak yüklemeye ve yüklemelerinizle uyumlu kalmaya çalışın.
İlk başta içeriğiniz harika olmasa da pratik yapmak mükemmelleştirir. Her videoyu sonuncudan daha iyi yapmaya çalışın.
İçeriğinizi daha iyi bir kamera kullanarak veya daha iyi düzenleme yazılımı veya teknikleri kullanarak geliştirin. Ayrıca nasıl filme alınacağını geliştirmeye çalışın. Bir tripod kullanın, bir arkadaşınız size yardım etsin veya sahnelerinizi daha iyi aydınlatın. Her şey daha iyi bir kitle elde etmenize yardımcı olan daha iyi bir nihai ürün için destek olur.
Düzenli olarak yükleyerek bir kitleye sahip olmanızı sağlayabilirsiniz.
Videolarınızı içeriği açıklayan anahtar kelimelerle ve göz alıcı bir tanımla etiketlediğinizden emin olun. Bu, insanların YouTube aramalarından videonuza girmesine yardımcı olur.

3. Seyirci kazanın. Bir kitle oluşturmak para kazanma oranınızı artırmanın anahtarıdır. Reklamlarınızdan para kazanmak için reklamlarınızı izlemeniz gerekir. 

İçerik yüklemeye devam edin ve insanları size bağlı tutmaya çalışın. Videonuzu Twitter’da ve Facebook’ta paylaşın. İnsanlarla paylaşın. İnternette başka yerlere dağıtın. Size abone olunması çok önemlidir.
Yorumları yanıtlayarak ve görüntüleyenlerin yorumları ve soruları ile doğrudan alakalı videolar yapmak suretiyle izleyicilerinizle etkileşimde bulunun. Topluluğunuzla bağlantı kurmak, bu topluluğa daha fazla üye getirir.

4. Videolarınızdan para kazanın. Videolarınızda para kazanmaya başlamak için para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. Bu, YouTube’un videonuza reklam yerleştirmesine izin verdiğiniz anlamına gelir. Bu aynı zamanda, videonuzda telif hakkı bulunan herhangi bir materyalin bulunmadığını kabul ettiğiniz anlamına gelir.
Bir videoyu yükledikçe Para Kazanma sekmesini tıklayıp “Reklamlarla Para Kazanın” kutusunu işaretleyerek bir videodan para kazanabilirsiniz.
Bir videonun yüklenmesinden sonra para kazanmak için Video Yöneticinizi açın ve para kazanmak istediğiniz videonun yanındaki “$” işaretini tıklayın. “Reklamlarla Para Kazanın” kutusunu işaretleyin.

5. Google AdSense’i kurun. Google AdSense’i, AdSense web sitesinde ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Hesabınızı oluşturmaya başlamak için Şimdi Kaydol butonuna tıklayın. Kendi hesabınızı yaratmak için 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekir. Eğer bundan daha gençseniz, bir yetişkinin size yardım etmesi gerekecek.
AdSense, kim olduğunuzu ve parayı kimlerin göndereceğini doğrulayabilmesi için ya PayPal’a ya da bir banka hesabına ve geçerli bir posta adresine ve diğer bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Reklam tıklaması başına kazanç elde edersiniz ve görüntüleme başına daha düşük bir miktar elde edersiniz, ancak zamanla katlanır. Bu yüzden bir kitleye sahip olmak anahtardır.

6. Analizinizi kontrol edin. Bazı videolarınız çevrimiçi, paraya çevrilir ve görüntülendiğinde, üzerinde nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için onlara ait analizleri inceleyebilirsiniz. Kanal menüsündeki Analytics seçeneğini tıklayın. Burada, tahmini kazançları, reklam performansını, video görüntülemelerini, demografik bilgileri ve daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz.
İçeriğinize kitlenizin nasıl tepki verdiğini görmek için bu araçları kullanın. İstediğiniz kullanıcıları çekmediğinizi düşünüyorsanız içeriğinizi veya pazarlamanızı değiştirebilirsiniz.

7. Videolarınızı başka yerde pazarlayın. Videolarınızı sadece YouTube’da koymayın! Bir blog başlatın, bir web sitesi hazırlayın veya diğer video veya sosyal medya sitelerinde yayınlayın. Ne kadar fazla görüş aldıkça, o kadar iyi olur. Bağlantıyı paylaşarak veya videoyu internete gömerek, bunun farkına varma şansını arttırıyorsunuz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir