Zengin Görünmenin Yolları, Zengin Gibi Davranmanın Sırları

Açık konuşalım. Çoğu kimse zengin olmak ister ama olamaz. Zaten birileri fakir olacak ki birileri zengin olarak görünsün. Fakat standartlarımızla sonsuza kadar uzlaşmalı mıyız? İpek yerine polyester karışımları mı giymeliyiz? İnce çinilerle bezenmişler yerine mağaza tabaklarından mı yemek yemeliyiz? Aslında hayır! Bu durumdan kurtulabilirsiniz ancak bazı ciddi değişiklikler yapmaya hazır olmalısınız. Bu makale zengin gibi davranarak sahte olmakla alâkalı konuları anlatmayacak. Üstelik bu hiç eğlenceli de değil. Ortalama bir gelir ile zengin bir yaşam tarzına yakın nasıl hayat sürebilirsiniz bundan bahsedeceğiz. 

Gereksiz Harcamaları Kesin ve Sahip Olduklarınızı Tartın

Ortalama bir gelirle zengin yaşamanın ilk adımı, gerekliliği olmayan şeyler üzerinde para harcamayı derhal durdurmak ve sahip olduklarınızı değerlendirmektir. Gerekliliği olmayan şeyler üzerinde para harcamayı durdurmak tamamen sizin elinizde, bizim bu konuda yapabileceğimiz şey yok.

Sahip olduklarınızı tartmak konusuna gelince; ne kadar çok şeye sahip olduğunuza bağlı olarak, bu işlem birkaç hafta alabilir. Mobilya ile başlayıp daha sonra çorap çekmecesi gibi daha küçük, daha az önemli malzemelere kadar yolunuzu seçmenizi öneririz. Değerlendirmelerinizi yaparken, öğelere, odaya ve alana göre bir liste tutun. Odalardaki, dolaplardaki ve çekmecelerdeki öğelerin fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz. Siz devam ederken, öğeleri listeleyin ve kendinize şu soruyu sorun:

  • Beğendim mi?
  • İhtiyacım var mı?
  • Buna sahip olmak hayatıma değer katıyor mu?
  • İşe yarıyor mu?

Eğer cevap verdiğiniz öğelere “evet” olarak yanıt veremiyorsanız bunları kaldırmak isteyebilirsiniz.  Unutmayın, “evet” cevabını veremediğiniz şeyler, evinizde elde etmek istediğiniz görünümü düşürür, temizleme ve bakıma harcadığınız zamanı artırır.

Tasarruf ile ilgili konularımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Az Olan En İyidir

Ailenizden, “az olan en iyisidir” sözünü duymuşsunuzdur. Gençlikte bir sürü şeye ve çokça giysiler bulunan gardıroba sahip olmakla övünmek istemişseniz de bu durumdan artık kurtulmanın vakti geldi. Birçok şeye sahip olmak yerine; makul düzeyde en iyi olanı almayı ve olabilecek en az eşyayı, mobilyayı, giysileri edinmeyi tercih edin.  Bu minimalist yaşam şekliyle, daha az olanın en iyi olduğu tutumunu geliştirmek harika olacaktır.

Birkaç mobilya ile yaşamaktan mutluluk duyan kişilerle karşılaşmışsınızdır. Bu kişilerin satın aldıkları şeylerin çoğunun aslında hayatlarına değer katacağı anlamına geliyor.  Bunu şu şekilde açıklayalım:

İnsanlar gardıroplarının sadece yüzde 20’sini düzenli olarak giyerler. Diğer yüzde 80’den kurtulursak sahip olacağımız alanı düşünün. Yüzde 80’i hiç almadığımızda elde edeceğimiz parayı düşünün. Şimdi o boş kalan yüzde 80’lik mekana, sevdiğimiz yüksek kaliteli, az ve seçici bir şekilde giysiler eklemeyi hayal edin. Sizi daha zengin gösterecek öyle değil mi?

Ödeyebileceğiniz En İyi Kaliteye Sahip Olun

Sahip olmadığınız, sevmediğiniz ve hayatınıza hiçbir değer katmayan öğelerinizden kurtulduktan sonra, gerçekten ne istediğinizi uzunca düşünmek isteyeceksiniz. Değiştirmek istediğiniz şeyleri sınırlayarak nicelik ve miktar açısından düşünün.

Evinizde ve dolabınızda satın almak istediğiniz en iyi beş öğenin bir listesini yapmanızı öneririm. Öğeleri ihtiyaca, genel etkiye ve kişisel değerinizden ne kadarını alacağınıza göre derecelendirerek listeye öncelik verin. Miktar üzerinde kalite inancının fark yaratacağı yer burasıdır. 

Kişisel Bakım Yapmak, Zengin Gibi Davranmanın En Kolay Yoludur

Zengin ve havalı görünmenin yollarından biri de, kişisel bakım alışkanlıklarını iyileştirmekle ilgilidir. Kirli saçlar, kırık ve kirli tırnaklar, sivri ayak tırnakları, lekeli veya buruşuk kıyafetler, yetersiz takılar, aşınmış çanta ve aşınmış, cilasız ayakkabı sizi “zengin” görünmekten uzaklaştırır.

Doğru Tavır Takının

Zengin bir görünüm elde etmenin büyük bir kısmı kişinin tutumuna ve başkalarıyla nasıl ilişkili olduklarına bağlıdır. Zengin insanlar çoğunlukla kaba olarak değerlendirilirler ancak aslında bu genelleme yanlıştır.

Zenginlik nesillerinden gelen insanlar, genellikle kibardır ve iyi konuşurlar. Kötü hizmetle karşı karşıya kaldıklarında genellikle sabırla beklerler, ancak muhtemelen tekrar hizmet almak için aynı kuruluşa geri dönmezler. 

Asla acele etmemelisiniz. Aşırı servet sahibi birinin uçağa koşması, bir mağazaya yetişmek istemesi nadirdir ve asla havalı bir hareket değildir.

Zengin görünmek, sadece ne kadar giyindiğinizle değil; bireysel stilinizi, ne kadar iyi konuştuğunuzu ve diğer insanlarla ilişkilerinizde ne tür bir tutum izlediğinizi de içeren toplam paketi kapsıyor.

Özetlemek gerekirse, gerçekten sadece beş bölüme odaklanmanız gerekir:

  • Daha azıyla yaşamak.
  • En iyi kaliteyi satın almak.
  • Kendi stilinizi geliştirin.
  • İhmal ettiğiniz kişisel bakım alışkanlıklarınızı mükemmelleştirmek.
  • Gülleri koklamak için yavaşlamak

Çok Zengin Olmanın Sırları Nelerdir, Ne Yapmalı?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir