Zengin Olmak İstiyorum Bunun İçin Ne Yapılmalı?

Zengin olmayı hemen hemen herkes hayal eder, ama çoğu insan zengin olma konusunda hayal ötesine geçemez. Peki, zengin olmak için ne yapmalı? Genel olarak çoğumuz bir gün uyandığımızda zengin olarak görmek isteriz kendimizi. Ama bir günde zengin olmak, çok büyük şans ister. Bir günde gelen zenginlik, bir günde de gidebilir belki.

Zengin olmak için adım adım ilerlemek gerekir. Hangi konuda olursa olsun; hedefimiz olmalı, hedefimize doğru ilerlemeliyiz. Bir plan dahilinde sürekli çalışmalı ve hedefimize doğru adım adım sürüklenmeliyiz.

Hayata ve hayallerimize karşı istekli olmalı, atacağımız adımlarda özverili çaba göstermeliyiz. Zengin olmak aslında isteklerimiz doğrultusunda beklentilerimizi karşılamaktır. Zengin olan her istediğini elde edebilir düşüncesi ile istediğini almak, istediğini yapmak, yemek, içmek, kendini hayata dair rahat hissetmektir. Aslında çoğumuz zamanın şartlarına bakarak, zenginlerin yapabildiğini kendi bütçemize göre yapabiliriz. Zengin olan daha kaliteli giyer, daha lüks yemek yer diyorsunuz ama orta düzey maaşlı bir insan da kendi bütçesine göre kaliteli giysiler giyebilir ve güzel restoranlarda yemek yiyebilir.

Peki biz, zenginlerin yaşadıkları gibi her gün yaşayamaz mıyız? Elbette onlar gibi yapabiliriz, ama sonunda galiba borçlu bir hayat yaşarız! Giymek, gezmek para ister, peki bunları bir kenara bırakalım. Hayatta kalabilmek adına yiyecek olmazsa olmaz. Yediklerimizle de zenginlerden ayrılıyor muyuz? Zengin olan bir kişi lüks yerlerde her gün yemek yiyebilir, ama orta düzey kesim, çok zengin olmayanlar her gün lüks yemekler yiyebilir mi? Kebap zenginlerin işidir derler; kebap yiyorsan, bir kere de olsa yediğin an zengin sayılırsın.

İstediğimizi yiyebiliyorsak zenginiz demektir. O halde istediğimiz nedir? Zengin olmak mı kebap yemek mi? Ya da ihtiyacımız olan şeyleri her zaman ve her şekilde elde etmek mi? Kebap yiyemiyorsan zengin değil misin? Tüm bu önyargılara, oluşmayan isteklere karşı her ne olursa olsun gönlümüzü zengin tutmalıyız. Gönlün zenginse huzurlusundur, mutlusundur.

Hayata dair istekli olmalı, isteklerimizin gerçekleşmesi için sabırla beklemeli; azimle, adım adım hedeflerimize yürümeliyiz. Zengin olmayı istemek; ama bir anda olsun, sihirli bir değnek hayatımızı değiştirsin gibi; emek, gayret çaba göstermeden boşa beklemiş olur, isteklerimizin hayalden öteye geçemeyeceğini anlarız.

Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

İlla ki ben her gün kebap yiyeceğim, zengin olmak istiyorum diyenlere birkaç tüyo verelim:

  • Bulunduğunuz mevkide başkası tarafından yapılmayan ve potansiyeli olan bir iş kurarak zengin olursunuz.
  • Bulunduğunuz mevkiyi bırakın ülke genelinde bile bulunmayan benzersiz yeni bir iş fikri düşünecek ve potansiyel müşterisi olup olmayacağı hakkında fizibilite çalışmaları yapacak ve olumlu yönde olacağı kanaatine vardıktan sonra bu işi kuracaksınız.
  • Bulunduğunuz mevkide olup da başka bir bölgede olmayan ve o bölgede tutma ihtimali olan işi kendi mevkinizdeki işverenlerden yardım alarak kuracak ve zengin olacaksınız.
  • Zengin olmak istiyorum ne yapmalıyım diye soranların yapabileceği bir diğer şey ise piyango oynamaktır. Lakin burada bir sorun var. Milyonlarca kişi arasından sıyrılıp bir kişinin zengin olacağı o bileti bulmak, ne kadar da zor geldi değil mi?

Son maddedeki zengin olmanın yolu diğerlerinden daha zor. Ama çalışmak ve düşünmek bazı insanlara çok daha zor gelir. Çalışmadan, yeni fikir üretmeden, bulduğu harika fikri hayata geçirmeden zengin olan bir insan gösterebilir misiniz? Kolay zengin olamazsınız, ailenizden kalan miras gibi bir şeyler yoksa. Çalışmayana ekmek yok, ekmek aslanın bağırsaklarında!   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir